
Templomi esküvő
A templomi esküvő a szertartások legfontosabb része, ezért ennek a lebonyolítására feltétlenül érdemes odafigyelned. Ha megkérdezzük a menyasszonyokat, miről álmodnak kislány koruk óta? A többségük biztosan azt válaszolja majd, hogy egy meseszép menyasszonyi ruhában végigvonulnak a templom csodaszép épületében. Ez az a pillanat amit a legtöbb menyasszony már elképzelt, akár évekkel az esküvő előtt. Végigvonulni a padok között, orgonaszó kíséretében az oltárhoz sétálni és férj illetve feleségként azokkal a szavakkal távozni, hogy „amit Isten egybekötött, azt ember szét nem választhatja” – ez a csodálatos a templomi esküvőben. Egy kis emlékeztető, hogyan is zajlik a egyházi szertartás
Római katolikus esküvő
Bejelentkezés:
Az esküvő előtt minimum 3 hónappal kell a lakhelyhez legközeleebbi plébánián jelentkezni. Fontos hogy jeyesoktatáson kell részt vennetek és mindkettőtöknek meg kell lennie keresztelve. Másik templom is választható de ilyenkor plébános által kiállított elbocsájtó kell.
Szükséges iratok:
- keresztelő levél
- személyi igazolvány
- bérmálási igazolvány
Szükséges adatok:
- jegyesek neve, vallása, lakcíme
- születési és keresztelési adatok
- szülők neve, vallása, lakcíme
- telefonszám
- esküvő időpontja
- az eskető atya neve
- nászmisés esküvő-e, vagy nem (az esküvő időtartama miatt)
Jegyes okatatás
Az esküvő előtti oktatás rövidebb, ha a jegyesek gyakorló katolikusok és hosszabb, ha nem voltak elsőáldozók. Az egyházjog szerint ugyanis az esküvő előtt kötelező gyónni és áldozni is, ehhez pedig szükség van Jézus Krisztus, az Oltáriszentség és a vallás mélyebb megismerését és csak mindezek után kerülhet sor magára a jegyesoktatásra. A jegyesoktatás a házasság szentségéről, az együttélésről szól, felkészülést jelent a gyermeknevelésre, a születésszabályozásra, a keresztény otthon megteremtésére, a hit gyakorlására, részleteiben tisztázza az esküvői szertartás menetét, az ott feltett kérdéseket, az adandó válaszokat és azok jelentőségét. A beszélgetések során a pap közelebbről is megismeri a jegyespár lelkületét, múltját és jelenét, ami lehetővé teszi hogy személyes hangon szólhasson róluk és hozzájuk az esketés során.
A római katolikus esküvő menete:
- Bevonulás
- Hívek üdvözlése
- Könyörgés
- Ószövetségi olvasmány
- Szentlecke
- Evangélium
- Házasságkötés szertartása
- Eskük
- Gyűrűáldás
- Egyetemes könyörgések
- Nászáldás
- Záró áldás
- Záróének vagy orgonaszó
- Kivonulás
Református esküvő
Bejelentkezés:
A református egyházi szertartáshoz a felek egyikének mindenképpen reformátusnak kell lennie. A pároknak református esküvő esetén szintén ún. jegyesoktatáson kell részt venniük, ahol a papnak lehetősége nyílik a hozzá fordulók megismerésére. A házasulandóknak, miután kiválasztották, hogy melyik templomban szeretnének áldást kérni házasságkötésükre, ahhoz az egyházközséghez kell bejelentkezniük, melyhez a templom tartozik. Ezt már három-négy héttel az esküvő előtt meg kell tenniük.
Szükséges okiratok:
- házassági anyakönyvi kivonat
- személyigazolvány
Jegyes okatatás (reformátusnál is!)
A jegyesek oktatása elsősorban hitismeretük mélységétől függ. Ha mindketten megkeresztelkedtek és konfirmáltak is, elegendő egy alkalommal jegyesoktatáson részt venniük. Ha viszont nincsenek megkeresztelve, el kell sajátítaniuk a hit alapigazságait, amire egy 6–8 alkalomból álló oktatáson kerül sor.
A református esküvő menete:
- Egyházi ének
- Elő fohász
- Textusfelvétel
- Esketési beszéd
- Ima
- Áldáskérés
- Záróének
Az esküvő menetéről érdeklődj a papodnál, lelkészednél. A templomi esküvő hossza legalább 25 – 30 perc. Vidéken ha nászmisével (esetleg oltárkerüléssel) kéritek akkor legalább egy órás eseményt jelent. Az időzítés az egész nap tervezését befolyásolhatja.
Megvan a dátumod a helyszíned, viszont a pap nem ér rá! Találkoztam ilyen esettel is. Ebben az esetben egy Diakónus (szerpap) személye lehet a megoldás. Ő korlátozott egyházi tevékenységgel bír, viszont a közreműködhet a házasságkötésben így az esketésben teljes joggal!

Ökumenikus (vegyes) templomi esküvő
Vannak különleges esetek amikor szertartás van. Ha az egyikőtök római katolikus, másikotok pedig protestáns egyházhoz tartozik, akkor lehetőségetek van ökumenikus esküvőn házasságot fogadni. Ehhez először meg kell kérdezni azt a papot / lelkészt akinek a felekezetébe jártok. Ő el fogja mondani számotokra, hogy hogyan tudjátok mindkét felekezet szertartását összehozni egy ökumenikus szertartás jegyében. Római katolikus esketésre akkor van lehetőség, ha legalább a jegyesek egyike katolikus. Ha a jegyesek egyike más vallású, akkor a a katolikus fél nyilatkozatot ír alá arról, hogy születendő gyermekeiket katolikus szellemben nevelik majd.
A templomi esküvő ára
Az egyház nem árazza be a házasság kötelékét számszerűen. Ezért egyházközségenként eltérnek a kiadások is. Viszont van egy ajánlott adomány (stóla díj), mivel a templomba emberek dolgoznak, tisztán kell tartani, fűteni és világítani kell stb. Az összeg változó 15-50.000 ft között mozog. Egy kis egyházközségben valószínűleg kisebb a kiadás.
+1 Környékünkön divat, nemcsak az esküvel, vagy a misével egybekötött esketés, de az oltárkerülés is! Ez településenként akár több száz éves hagyomány is lehet. Az ifjú pár a szertartás végén kerüli meg az oltárt, majd ottmarad mellette. A hívő násznép követi őket, elindulnak az oltárkerülésre (ez a szertartás végén van). Ha megkerülték az oltárt kivonulnak a templomból, már nem ülnek vissza a helyükre. Ha felétek nincs oltárkerülés attól még “áldozás” lehet a misével egybekötött esküvőn. Ilyenkor sokszor a szertartás végén van az áldozás, és ugyanazok lesznek érvényesek mint az oltárkerülésnél!
Érdekes lehet még: polgári esküvő

